Solomon Mkubwa’s shocking testimony: My witch step-mom is the reason I lost my hand

Entertainment
Solomon Mkubwa’s shocking testimony: My witch step-mom is the reason I lost my hand

Solomon Mkubwa, a renowned gospel artist, has shared his heart-wrenching story of how his father’s second wife bewitched him, resulting in the amputation of his left arm.

In an interview with Radio47 on Thursday, June 13, Mkubwa recounted the events that led to his ordeal.

Mkubwa is originally from Democratic Republic of Congo. He relocated to Kenya to pursue his music career 20 years ago where he also met and married his Kenyan wife.

However, Mkubwa’s journey was not without its challenges. At the age of 12, his father’s second wife, who practiced witchcraft, bewitched him.

“Babangu alikuwa mlevi sana. Huko ulevini akakutana na mama flani akampa ujauzito. Sasa ikabidi amuoe yule mama. Lakini kwa bahati mbaya, kumbe familia ya yule mama ilikuwa ya washirikina wakubwa. Sasa kukawa na ushindani kati ya mke mkubwa (mamangu) na mke mdogo. Mashambulizi yakaanza na huyo mama akaamua kuanza kuharibu watoto wa mamangu. Kwa bahati mbaya mimi nilibaki nimetupiwa mshale,” Mkubwa told #MwashumbeNaMwakideu.

He said that the arm started swelling and upon seeking treatment, doctors could not exactly find what was wrong for 3 years and eventually it had to be amputated due to rot.

“Mkono wangu ukaanza kufura sana na maumivu. Kwa mda wa miaka mitatu (3) niliteseka sana nikienda hospitalini madaktari hawapati jawabu kwa sababu mkono ulikuwa umeoza. Mwisho wa siku, madaktari walipendekeza mkono ukatwe. Nikiwa na umri wa miaka 12 ndiyo nilikatwa huu mkono.”

Despite the challenges he faced, Mkubwa remains grateful for his experiences, which he believes have made him a stronger person.

He attributed his song ‘Nimewasamehe’ to the ordeals that he went through at his tender age and continues to inspire and encourage a lot people through his music as he believes its a testimony.

Solomon is known for hits like ‘Mungu Mwenye Nguvu’, ‘Nimewasamehe’ and ‘Mfalme Wa Amani’, he credits his breakthrough to the late gospel artist Angela Chibalonza, who mentored him and helped him gain exposure.

Related Posts

See all >>

Latest Posts

See all >>